KAMZÍK VRCHOVSKÝ TATRANSKÝ
Tento veľký bylinožravec je symbol Tatranského národného parku. Je to vzácna zver, veľmi citlivá na vyrušovanie a znečisťovanie životného prostredia. Obe pohlavia majú na hlave rožky na konci zahnuté. Kamzík je vynikajúco prispôsobený na život v drsných vysokohorských polohách. Sfarbenie srsti je závislé od ročného obdobia. V lete má hrdzavohnedú, s tmavým chrbtovým pásom a v zime má hnedočiernu a veľmi hustú srsť. Medzi jeho prirodzených nepriateľov patrí rys a orol skalný, ktorý útočí na kamzíčatá. Je to chránený vymierajúci druh.
MEDVEĎ HNEDÝ
Medveď hnedý je veľké, silne stavané zviera ale v skutočnosti veľmi rýchle a obratné. Hoci patrí medzi šelmy, nie je dobrým lovcom. Postupne sa stal všežravcom. Na jar je to tráva, byliny, napr. aj uhynuté zvieratá, ale v lete a na jeseň je potrava pestrejšia. Obsahuje čučoriedky, maliny a iné ovocie, bukvice, žalude, mravčie a osie larvy. Medveď sa na zimu ukladá do brlohu na zimný spánok, z ktorého vychádza až na jar. Zimuje na neprístupných miestach, pod vývratmi stromov, v skalných puklinách a jaskyniach. Zo spánku sa však občas môže prebudiť.
Šafran karpatský
Nápadný druh s veľkými fialovými kvetmi. Kvitne skoro na jar, často masovo na horských lúkach alebo v riedkych lesoch. Rastie od pahorkatín až po subalpínsky stupeň. Ohrozený je najmä devastáciou lokalít a vykopávaním do záhrad. Patrí medzi chránené druhy.
Stračonôžka tatranská
Vzácny a dekoratívny druh vysokých polôh, kde rastie v skalných žľaboch, sutinách a na svetlých miestach kosodreviny. Rastie len na Slovensku a na poľskej strane Tatier, kde kvitne od júla do septembra. Patrí medzi zákonom chránené druhy. Ohrozená je najmä turistami a alpínkármi, ktorí jú často vykopávajú pre jej atraktívny vzhľad.
Z našich sokolov patrí k najvzácnejším druhom. Hniezdi v skalných puklinách a dutinách, vzácne i na stromoch v hniezdach iných druhov vtákov. Hniezdiť začína už koncom marca. Na Slovensku sa v súčasnosti vyskytuje už len niekoľko párov. Ohrozený je najmä nelegálnym vyberaním mláďat pre čierny trh. Patrí medzi chránené a kriticky ohrozené druhy.
SVIŠŤ VRCHOVSKÝ
Živí sa bylinnou potravou. Žije v norách rozdelených na letné a zimné nory, ktoré bývajú až dva metre hlboko pod zemou. Svišť je denným zvieraťom, vychádza na pašu skoro ráno, pričom býva veľmi opatrný. Má výborne vyvinuté zmysly, osobitne zrak, čuch a sluch. Charakteristickým zvukovým prejavom je hvízdanie, môže však byť aj iným znakom dorozumenia alebo prejavom radosti. Zimu svište prespia v rodinách hlboko vo svojich norách. Ich dlhý a tvrdý spánok trvá šesť mesiacov, kedy sa živia svojimi tukovými rezervami z jesene. Prirodzenými nepriateľmi svišťov sú orly, ale aj rys a líška.